Yükleniyor..

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (179)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (179)

 • Merhaba. Yaklaşık 1 aydır bu e sigaraları araştırıyorum ve araştırdıkça da kafam iyice karışıyor ve ne tarz bişey alıcağıma karar veremiyorum. Ben 37 yaşında, yaklaşık 20 yıllık sigara kullanıcısıyım ve uzun süre kimya sektöründe çalıştığım için + sigara kullanımım olduğu için astım astasıyım. Nargile kullanımım hiç yok olmadı. Günde ortalama 1 - 1,5 paket ( 0,7 mg nikotinli ) sigara içiyorum. Çoğu kez sigarayı yarısına kadar içtikten sonra atıyorum. Benim sizden ricam. Maliyeti göz önünde bulundurmadan en iyi mod - tank - coil ne almamı önerirsiniz.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, sigara içimi için genelde tavsiye ettiğimiz marka Joyetech'tir. çünkü desteklediği Coil (Rezistans, iç atomizer) sigara içimini de nargile içimini de destekliyor. Hemen hemen hiç bir cihazda bu kadar geniş rezistans destekleme aralığı yok. Bütün likit seçeneklerini destekleyebilecek coillere sahip ve istediğiniz takdirde bırakamama şansınız yok. Çünkü tüm alışkanlıklarınızı karşılıyor buhar, el alışkanlığı ve nikotin olarak. 

 • Merhabalar ben günde 2 3 defa anason ve üzüm aromalı nargile tüketiyorum. Bana da yardımcı olur musunuz. Hangi ürünü kullanma mı tavsiye eder siniz? Şimdi den teşekkür ederim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, nargile sigaraya oranla çok miktarda karbonmonoksit barındırdığı için acilen bırakmanız gerekmetedir. Mod bir cihaz kullanmanızı tavsiye ederim, Eleaf iStick Pico vb. mod modeler nargileye yakın buhar sağlamaktadır. Likit olarak 0mg nikotinsiz likit kullanmanız gerekmetedir. 

 • Öncelikle merhaba e sigarayı 1 haftadır kullanıyorum sigarayı tam anlamıyla bıraktığım söylenemez. Likid konusunda bazı soru işaretlerim var. Bunları size sormak istiyorum. Günde yaklaşık 1 paket içen birisiyim. Hangi likid markasını tavsiye ediyorsunuz. Nikotin seviyesi ne olmalıdır. Vg ve pg oranları nelerdir. Aralarında zararlı olma farkı var mıdır? Kullandığım likid 6 mg hexocell in likidi. İçinde 70 pg 30 vg likid varmış. Ancak pg oranının çok yüksek olması sıkıntı çıkarır mı. Kısacası hangisi daha az zararlı yardımlarınızı bekliyorum.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba öndelikle hexocell likitleri %50vg - %50pg oranındadır. VG Pg Nedir yazımızı okurayarak likit içeriği hakkında aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Nikotin seviyesi içtiğiniz sigara en yakın seviye ile başlamanız gerekir. 6mg nikotin ihtiyacınızı karşılıyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz. LiQua Joyetech Dekang natura gibi markaları başlangıç için öneriyoruz.

 • Neredeyse hergun nargile ıcıyorum ve bırakmak ıstıyorum, buhar yoğunluğu ıyı olan ve sıçratma yapmayan ağza lıkıt gelmeyecek bır urun tavsıyesı rıca edeceğim,
  teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba, 0.5ohm için 20W biraz düşük bir değerdir. Likit tam buharlaşmadığı için ağzınza sıvı olarak geliyor muhtemelen. değeri 30-40W arasına getirirseniz daha iyi bir sonuç alırsınız 

 • Merhaba, stoklarınız ne kadar sürede yenileniyor?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Ortalama 2 hafta içerisinde yenilenmektedir.

 • Merhaba, sigara kullanmıyorum. Haftada 1 nargile içen biriyim. Evde-dışarıda keyfi olarak aromalı-nargile içmek istediğimden bir ürün almak istiyorum. Bu tarz kullanıma uyacak kaliteli iki marka ve model önerirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, Eleaf iStick Pico tavsiye edebilirim bu şekilde kullanmanız için. 0mg bir likit ile birlikte alırsanız gayet güzel bir performans alacaksınızdır. 

 • Kardeşim nargileyi cok seviyosan ve hep kullanmak istiyosann eleaf just s al kullanışı kolay bir sigaradır

 • Merhaba;
  e-sigara ya yeni başlıyacağım belli sorularım olacak. 1) joyetech e grip 2, joyetech evic aio ya da ealf istick pico mu önerirsiniz. 2) 2 günde bir paket sigara içiyorum kaç mg likit alayım
  3) e sigara ayda bir kere coil değişiyor mu ya da neler yapılıyor baska bakım ve ya temizlik için
  şimdiden teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, söylediğiniz ürünler arasından iStick Pico'yu tavsiye ederim. başlangıç için ideal bir cihazdır ve uzun süre sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. bu cihazla birlikte 3mg likit alsanız ideal olacaktır. evet coil değiştirmeniz gerekiyor ancak ayda bir değil 15 - 20 günde bir değişen bir parça bu. Pilini de tavsiye edeceğimiz 6 ayda bir değiştirebilirsiniz daha verimli ve sağlıklı olması için. Başka bir parçasını değiştirmeniz gerekmemektedir. 

 • Eleaf stick pico tank kullanıyorum üç beş kez çekınce agız kısmı ısınmaya baslıyor nedenı nedır aca ısınmasının? 35 w olarak ayarlamıstım. Agız kısmında ısınma var cıhazın? Cihazı bu siteden almıstım. Uygun batarya kullanıyorum.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba, sık çekişler yaparsanız çok ısınması gayet normaldir. sık kullanmasanız bile sonuç olarak likiti buharlaştırabilmek için en az 100 C sıcaklık üretiyor. 

 • Ben elektronik sigaraya başlamak istiyorum, günde 1 paket ve 20 yıldır kısa camel içiyorum. Kangertech dripbox 160 w cihaz aldım. Bu cihazda yedek reziztans ve sarılması gereken pamuk birlikte geldi. Reziztans bozulduğunda bunu sarıp kullanmam gerekecek galiba, bunların hazırları yok mu yani böyle ince işçiliklere ne gerek var. Birde çıkış gücü meselesi var anladığım kadarıyla, hangi güç çıkışıyla kullanmalıyım. Bu cihaza nasıl bir pil almalıyım ve bana hangi likitleri önerirsiniz, nargile içmekten hoşlanmıyorum bu nedenle sigara tadına yakın olan bir likit önerirseniz sevinirim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  merhaba, evet yeniden sarılabilir bir atomizerdir. hazır coil kullanılan,  farklı bir atomizer satın alabilirsiniz cihazınızın üzerine. 

  İçerisindeki telin direncine göre watt ayarlamalısınız.
  mesela
  0.15ohm 70 - 120 arasında
  0.30ohm 50 - 30 arasında,
  0.50ohm 20 ile 45 arasında
  kullanılır. bunlara göre ortalama bir seviye ayarlayabilirsiniz deneme yanılma yoluyla. 
  Joyetech Virginia tavsiye edebilirim çok güzel bir aromaya sahiptir. 

 • Merhabalar. Haftada 1-2 defa nargile içiyorum. Yüksek buhar yoğunluğu sağlayabilecek, uzun süre kullanabileceğim bir cihaz arıyorum. Öneriniz nedir? Nelere dikkat etmem gerekiyor.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba

  Yüksek performanslı, iyi buhar veren cihaz olarak size bu cihazı tavsiye edebilirim. 

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.