Yükleniyor..

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (179)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (179)

 • Merhaba ,

  ben nargile içiyorum. E başlık dediğmiz bir üründe kullanmak üzere likit arıyorum. .... diye bir likit aldım ama çok boğaz yanması yapıyor. Nargile gibi içimi olan bir likit varmıdır hangisini almalıyım?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Nikotin seviyesi düşük likit almanız durumunda boğaz yakma vb durum olmaz.

 • Kolay gelsin bende smok qbox kit var atamizerini daha yeni değiştirdim alalıda uzun olmadı çilekli likit kullanıyorum 25 w da
  amo 1 sanıye bile çekmeden boğazımı yakıyor ve ayarlardan değil tüm ayarlarını denedim acaba niye boğazımı yakıyor yardımcı olabilirmisiniz.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Kullanmış olduğunuz likitin nikotin oranı yüksek olduğu için boğaz yakması olur daha düşük nikotinli likit ile deneyin.

 • Smok qbox cihaz aldım bunun hangi parçaları ne zamanda bir değişmesi gerekiyor.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  İçindeki filtre iç atomizer değişir kullanıma bağlı 10-15 günde 

 • Kolay gelsin, elektronik sigaraya başlamak istiyorum basit olmasın profesyonel şekilde sigaradan kurtulayım arkadaşımda gördüm böğürtlenli bi kez kullandım gayet güzeldi, dolum işleri nasıl oluyor o sıvısı ne kadar gidiyor sıvıları kaç para elektronik sigaraya baska biseuler koymamız gerekiyor mu o aroma katı sıvı gibi vs. ?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bütçenize uygun güzel bir cihaz almanız durumunda ek olarak almanız gerekenler iç atomizer ve likit sıvısıdır.Ürünü aldıktan sonra kullanımı basit ve kolaydır üst kısımdan likiti doldurarak cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.Takıldığınız yerlerde bizi arayarak destek alabilirsiniz.

 • Merhaba. Önce nereden başlamalıyım. Mesela atomizer sigara içimi vs gibi ne almalıyım. Parça isimleri yada tam bir set nedir. Nerden başlamalıyım ve almalıyım. Teşekkürler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Bu sayfada tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. //www.elektroniksigaravip3.com/icerik/sikca-sorulan-sorular.html

 • Merhabalar,
  yeni kullanıcıyım ve boğazım yanıyor bilgileri yazayım bir bakın allah aşkına,
  smok alıen 220w tc yazıyor cihazın üzerin de
  ekranda ise volt:0,563 - ohms:0,430 - amps:1,309 - mode: watt - pcb c: 35-42 derece arası gidip geliyor - ve puff sayısı
  herkeste görüyorum 55-60 w de çekiyorlar deli gibi duman ve tat alıyorlar ben 35w da boğazım yanıyor. Likid ise: free styla marka nicotin ise 6

  ne yapmam lazım normal tat ve duman alabilmek iiçin lütfen yarım

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Öncelikle kullandığınız likit el yapımı dediğimiz evyap likit bunun yerine orjinal likit kullanın ayrıca kullandığınız likitin nikotin oranı 0,6 demişsiniz 0,3 nikotinli likit kullanın boğazınızın yanması nikotin seviyesi size fazla gelmesinden kaynaklı.

 • Üstadım öncelikle yorumuma verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, orjinal likit kullanmama gerektiğini söylemişsiniz fakat başta da söylediğim gibi yeniyim henüz hangisi orjinal hangisi evyap bilemiyorum çünkü bu bana verdikleri free styla da orjinal zannediyordum. Rica etsem orjinal bir iki marka yazabilir misiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Güvenilir satıcılarda e-likit temin ediniz. Her markanın sahtesi yapılabilmektedir. Tüm ülkelerde satışı olan ürünleri tercih ediniz ve güvenilir satılardan alışveriş yapınız.

 • Ben yeni baslayacagım ve smok g priv ilgimi cekti bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum cok bilgim yok terimlerini falan hic birşey bilmiyorum arastırdıgım kadarıylada almadan da ögrenemeyecegim olmam 1 2 haftadır arastırıyorum fakat buradakı yorumlara göre 1 veya 2 gün icerisinde siparis verecegim simdiden ilgileriniz icin tesekkür ederim..

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Güzel ve güçlü cihaz 220 watt destekliyor en büyük özelliği dokunmatik ekran tavsiye ederiz.

 • Merhaba ben daha bugün smok qbox aldım biraz bilgi veririmisiniz cihazla ilgili birde ayarlarda strengh denilen bir yer var ne işe yarıyor

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  strengh buhar sertlik ayarıdır 3 seçenek barındırı hard , normal ve soft 

 • Mod ve tank larda sigara içimi ve nargile içimine nası geçeriz mesala bende target mini var

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  coil değiştirerek yapabilirsiniz yüksek ohm da, yada sigara içimi ise yeni bir tank temin edebilirsiniz.

 • Merhaba ben nikotinsiz sadece duman ve hafif aroma icin e sigara almak istiyorum kaliteli ve kolay kullanimlik bisey onerir misiniz? Ve likiti ne almaliyim nikotin istemiyorum

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Smok V8 Baby cihazı tavsiye edebilirim. Yoğun buhar almanızı sağlar. Damak zevkinize göre bir likit seçmeniz gereklidir o konuda yardımcı olamıyoruz maalesef. ancak Likit dolum sıvısı kategorisine girip sağ taraftan 0mg kategorisini filtreleyebilirisiniz. 

 • Kalem tarzi modellerin cok tavsiye edilmedigini duymustum. Patlama gosteren modellerin genelde kalem model oldugunu okumustum.

 • Sigaram cekerken ses cıkarıyo bıde duman cıkmıyo neden acaba

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Hava kanalları kapalı olabilir duman gelmiyorsa . Ağızlık kısmından içeri doğru peçeteyi inceltip sokun birkaç kere tekrarlayın içerde biriken likiti çeksin ses kesilir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.