Yükleniyor..

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (179)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (179)

 • Hızlı kargo ve güvenilir alışveriş için teşekkür ederim. Özellikle elektroniksigarakeyfi. Org sitesi tarafından dolandırıldıktan sonra sizi epeyce yormuş olabilirim, ilginiz için ayrıca teşekkür ederim. Sitenize üye de oldum, bundan sonraki tüm siparişimlerimi buradan vereceğimden emin olabilirsiniz. Herkese tavsiye ederim.. .

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Teşekkür ederiz.

 • Merhaba ben elektronik sigaraya başlamak istiyorum bütcem öğrenci oldugum için malum kısıtlı 250 liraya kadar bana ne önerebilirsiniz birde aklıma takılan bir soru elektronik sigarayı kullanmaya başladıgımızda nelerini değiştiriyoruz likiti biliyorum

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, 250TL Elektronik Sigara linkine tıklayarak uygun fiyatlı olan cihazları görebilirsiniz. İstediğiniz modeli seçebilirsiniz. Cihazların coil - iç atomizer olan parçası 2-3 haftada 1 değişmesi gerekmektedir. 

 • Selam aleykum. Azerbaycandan katiliyorum. 13 sene bir gun bile bırakmadım sigarayı. E sigara sayesinde 1aydır içmiyorum. Memnunum. Sigara içenleri artık kınıyorum kokusu bile delirtiyor beni

 • Ben e-sigaraya başlamayı düşünüyorum. Günde 1 paket nikotin miktarı 0. 7 olan bir sigara içmekteyim. Bana öneriniz nedir? Fiyat aralığı da max. 200 tl olmasını istiyorum. Teşekkür ederim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, size Joyetech Ego AIO öneriyorum. Nikotin seviyesi olarak 6mg nikotin seviyesi yeterlidir.

 • Merhaba,

  elektronik sigaraya başlamayı düşünüyorum, hangi marka önerirsiniz. Günlük ortalama 12 dal sigara içiyorum. Yoğun iş temposunda çok fazla kullanamıyorum. Anladığım kadarıyla zamanla temizlenmesi gereken hazneler var,kısa bilgi rica ediyorum.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, Joyetech Ego Aio öneririm size. Ürün detayında gerekli bilgiler bulunmaktadır.

 • Merhabalar ben e-sigara almak istiyorum. Yaklaşık bir paket marlboro light içiyorum günde ve 0. 6 nikotine sahip. Çok gezen biri değilim şarjının da çok problem olacağını düşünmüyorum bir de çok da pahalı olmasını istemiyorum açıkçası. Öneriniz nedir?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, Joyetech Ego Aio öneririm size.

 • Merhaba ben e sigara almak istiyorum smok marka bir tane almak istiyorum nasıldır acaba sıkıntı yaşarmıyım birde hangi modelini almamı tavsiye edersiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merahaba, smok kaliteli bir markadır tavsiye ederiz. Günke kaç paket sigara içiyorsunuz?, içtiğiniz sigaranın nikotin seviyesi nedir? Devamlı seyehat halindemisiniz, şarj kapasitesi önemlimi? vb bilgileri bizimle paylaşırsanız daha uygun bir cihaz önerisinde bulunabiliriz.

 • Ben iki aydır içiyorum. Sigarayı tamamen bıraktım. Ancak el. Sigarayı bırakmayı şimdilik düşünmüyorum. Keyifli çünkü. Ancak merak ettiğim bir şey var. Haftada bir şişe likit bitiriyorum. Bu kaç sigaraya denk geliyor. Daha az mı nikotin alıyorum daha çok mu? Bu konuda bilgisi olan varsa ve paylaşır çok sevinirim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  (Not: 18mg veya 12mg yazılış şekli aslında >> 1.8mg ve 1.2mg şeklindedir, 1 şişede 18mg olması imkansızdır. Yani 10ml lik bir şişeye 18mg nikotin koyamazsınız.) :)

  1 Paket Winston 0.8mg Nikotin (1 Dal Sigarada 0.8mg Nikotin)
  1 Kutu Likit 30ml 0.6mg Nikotin (1ml Likitte 0.6mg Nikotin)

  Günde 1 paket içen kişi = 20 (Dal) x 0.8mg = 16mg Nikotin
  Günde 3ml likit içen kişi = 3ml (Likit) x 0.6mg = 1.8mg Nikotin 
  (Not: 3ml çok tüketen kişiler için / Normali 1.5ml - 2.0ml)

  1 Ayda 30 paket içen kişi = 600(Dal) x 0.8mg = 480mg Nikotin
  1 Ayda 3 Şişe içen kişi = 90ml x 0.6mg = 54mg Nikotin 

  Baktığınız zaman 5te 1i kadar anca likotin tüketiliyor. Ayrıca sigarada bulunan Zifir, karbon ve 100lerce zararlı içerik likitlerde bulunmuyor.

 • Arkadaşlar iletişim için telefon numarasını arıyorum ama açan olmadı geri dönüş yaparmısınız teşekkürler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merai saatleri dışında ulaşmakta güçlük çekebilirsiniz, en kısa süre içerisinde çağrı merkezimiz sizi arayacaktır.

 • Merhaba,
  bundan 7-8 yıl önce, şu anda markasını dahi hatırlamadığım bir elektronik sigarayı, doğru düzgün araştırma da yapmadan aldım, iki ay içinde de likit sızdırması, nikotin çarpıntısına sebep olması ve muhtemelen bilinçsiz kullanımımdan dolayı bıraktım. Şimdi daha bilinçli bir tercih yapmak için yaklaşık bir haftadır okuyorum. Cihazı sigara kadar zararlı olmayan bir alternatif olarak kullanmak istiyorum. Onun dışında almak istediğim cihazda arayacağımı düşündüğüm özellikler mouth-to-lung kullanıma uygun olması, kullanım kolaylığı (likiti veya cihazı yakmadan, çok fazla bakım ve temizlik gerektirmeden uzun süre kullanabilmek), uyumlu parçalarını temin edebilmek (sanırım atomizer değişmesi gerekiyor düzenli olarak? ), pil ömrü ve standart bir içim kıvamı yakalayabilmek. Bu bilgiler ışığında önerebileceğiniz bir ürün var mıdır? Şayet türkiye'de temin edilemediği halde yurt dışından da alabileceğimiz bu özelliklerde bir ürün varsa ve tavsiye edebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, Ciger çekim için mod ürünlerden tercih etmeniz gerekir. 0.5ohm ve altındaki direç seviyelerinde coil kullanmanız gerekir. Eleaf iStick Pico önerebilirim, yedek parça kolay bulunabilen uzun ömürlü, güç seviyesi ayarlanabilen ve kolay dolum yapılabilen sızıntı yapmayan başarılı bi cihazdır.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.