Yükleniyor..

Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

Yorumları oku (179)

Elektronik Sigara Nedir?

Sıkça Sorular Sorular Sayfamızı okumayı unutmayın.

Elektronik Sigara Nedir

Hangi Elektronik Sigarayı Kullanmalıyım? Hangi Marka Model İle Başalamalıyım ? En İyi Elektronik Sigara Hangisi? 


Hangi Elektronik Sigarayı Satın Almalıyım

Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.

Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.
Elektronik Sigara Likit

Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.
Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız. 

E-Likit-Dolum Sıvısı Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resim

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,

-Peki sahte dekang dolum sıvıları (elektronik sigara likit) nasıl anlaşılır?

* Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
* Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
* Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
* Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
* Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
* Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz

Örnek Kaliteli Likit Markaları : Halo, One Hit Wonder , DIY, Cosmig Fog
DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?

Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. E-Likit mg yi açıklayacak olursak,

Likit mg:
Seçtiğiniz elektronik sigara likitin ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve sık olarak sigara içen kimselerin yüksek mg tercihi ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük mg seviyelerine geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.

Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Mili Litre olarak ifade edilir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. 

 VG PG Nedir?

 Propilen Glikol ve Bitkisel Gliserin hakkında detaylı bilgi içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

VG PG Nedir
 Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve  SSUK Yürütme Kurulu üyesi  Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır.  Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Madde

DolumSıvısı (Likit)

I

II

III

IV

Nikotin

%6 (16 mg)

%4 (11 mg)

%2 (6 mg)

%0.1 (0.0 mg)

Bitkisel Gliserin (vg)

%85

%80

%90

%80

Tütün esansı

-

%4

%4.5

%1

Gliserin

%2

%5

-

%5

Organik asit

%1

-

-

%2

Sitrik asit

-

%0.5

%2.5

-

Alkol

-

-

-

%8

Su

-

-

-

%2.9

Diğer maddeler

%6

%6.5

%1

%1

 0mg, 6mg, 11mg, 18 mg ve 24 mg Dekang likit dolum sıvıları bulunmaktadır.

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür. 
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Diasetil Üretimi Yapılan Tesisler

Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

Diasetil İçeren E-Likitler Zararllı Mı?

Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir. 
Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!

Detaylı bilgi için, Elektronik Sigara Kullanım Kılavuzu sayfamızı ziyaret ediniz.

elektronik-sigara-nedir
elektronik-sigara-nedir

Yorumlar (179)

 • Merhaba joyotec evic aio kullaniyorum ekranda key unlock dye yazi cikiyo
  cihaz kilitlendi acamiyorum yardimci olurmusunuz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  eVic AIO Kullanım Kılavuzu sayfamızı okuyabilirsiniz.

 • Merhabalar; joyetech cuboid 150w cihazı kullanıyorum yaptığım bir hata sonrası ekranda görüntü alamıyorum. Yalnız piller takılı iken ani kapak açımı sonucu ekran gelip gidiyor neden olabilir. Ayrıca cuboid 200w daha önce yüklüyordum artık sistem hatası diyerek yüklenmiyor bir öneriniz varmıdır. Şimdiden teşekkürler.. ..

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba;

  Ürünün orjinal markası ve modeli dışında sunulan yazılımları yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. muhtemelen yazılımsal olarak bir sorun oluşmuştur. Cuboid cihazınızın çalışmaması ve güncellemeden sonra açılmaması sebebiyle oluşan sorunlar için atomizerinizi ve pili çıkarın. + tuşunu basılı tutun ve USB'ye takın. Stok yazılımını kullanarak güncelleme yapın.

 • Merhaba joyetech evic basic kullaniyorum baslayali 1 hafta oldu ve e sigara baslamadan once gunde en az 1 paket olmak uzere kisa malboro iciyordum likit olarak gurme marka 9mg lik likiti kullaniyorum. Ve 1 gundur bogazimda yanma hissediyorum e sigaradan olma ihtimali varmi ve bu cihazi nasil kullanmaliyim yardimci olabilirmisiniz. Tesekkurler

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  evet elektronik sigaradan değil ama kullanılan likitten kaynaklı olabilir. miligram seviyesi yüksek geliyor olabilir kullandığınız sigaraya göre bu yüzden boğazda tahribata yol açabilir. genelde yerli likitleri tavsiye etmiyoruz. Yurtdışında yapılan tüm likitler belli testlerden geçip, belli sertifikalara sahip, kendi ülkesinin sağlık kuruluşlarından onaylı likitlerdir. Türkiye'de bu gibi bir denetim şuan için mümkün olmadığından dolayı sadece üreticinin insafına kalmış bir olaydır. 

 • 28 yıldır günde 1. 5 paket sigara içen birisiyim. E-sigaraya geçmek istiyorum. Bir aydır araştırıyorum. Sipariş vereceğim ama kafama takılan sorularıma cevap veririseniz çok sevinirim. 1. Ağza çekim mi ciğere çekim mi almalıyım. 2. Eleaf istick pico kit mi eleaf ijust s mı joyetech evic-vtwo mini cubis mi? 3. Yukarıdakilarden başka sizin tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı? 4. Hangi light sigara içiyorum hangi nikotin miktarından başlamalıyım. (maxium nikotin seviyesini söyler misiniz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, yardımcı olalım.
  1- Sigara şeklindemi yoksa nargile şeklinde mi içmek isteği size kalmış bi durum fakat narigile pek kullanmıyorsanız ve uzun yıllar sigara içmişseniz sigara içim bi model almanız sizin için uygundur.
  2- Pico tavsiye ederim.
  3-Çok sayıda model vardır, fakat bu 3 ürün arasından sizin için en ideali picodur.
  4- İçtiğiniz sigara üzerinde nikotin seviyesi yazmaktadır, bu seviyeye en yakın nikotin oranını seçmeniz gerekir. Tahimini 3-6mg aralığındadır.

 • Belli bir suredir sigara kullaniyorum ama artik birakmak icin e sigara almaya karar verdim. Sizce ego aio mu yoksa ijust 2 mini mi almaliyim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  aio sigara içim için, ijust 2 nargile içim için uygundur. ijust 2 batarya kapasitesi daha fazladır.

 • Joyetech ce5 galiba adı tam olarak hatırlamıyorum bu ürünü kullanıyorum ama yeteri kadar duman performansı yok neden acaba ne kullanılması gerekiyor hangi cihaz iyidir

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  ce5 ve benzeri modeller çok eski modellerdir ve düşük seviye buhar üretirler yoğun bi duman istiyorsanız mod cihazlardan alamanız gerekmetedir.

 • 5 yıldır sigara içiyorum birgünde bıraktım hatta suan e sigarayı bile canım istemiyor likit bitsin diye içiyorum

 • E sigaralarda sertlik ayarı bulunuyor mu? Zaman zaman daha hafif içim istersek hafifletebiliryor muyuz?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Seceneklerde e-likit satın alırken belirlersiniz.0-3-6-9-11-16-18 gibi miligram secenekleri bulunmakatadır.

 • Merhaba,
  ben e-sigarayı ilk defa alacağım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile sitenizden bilgi sahibi oldum. Günde 3 paket içerken son 3-4 yıldır günlük 1-1,5 paket kadar ve nikotin oranı 06-07 mg lık sigara içiyorum. Alabileceğim cihaz hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba, starter setlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Önemli olan likit dolum sıvısı 0,6mg olan istediğiniz aromayı seçmeniz.

 • Merhaba günde 2 pakete yakın tütün kullanıyorum pil çabuk bitme bekleme gibi sıkıntıya yapmayacak kaliteli yedek parça vs sıkıntısı yaşamayacağım hangi ürünü tavsiye edersiniz

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Batarya ve likit kapasitesi iyi olan mod modelleri tavsiye ederim.

  1 - Eleaf iStick Pico
  2 - Joyetech Cuboid Cubis
  3 - KangerTech Arymi GIL

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.