Yükleniyor..

Yakında Patlamayan ve Alev Almayan E-Sigara Bataryaları Üretilecek

Araştırmacılar lityum-ion bataryaların alev alma veya patlama riskini önemli derecede düşürecek yeni bir yol keşfettiler

 

Elektronik sigara bataryalarının patlaması veya alev alması hakkında ortalıkta dolaşan hikâyeler gerçekte olandan çok daha fazla. Buna rağmen, birkaç haftada bir elektronik sigaraların ne kadar zararlı olduğu hakkındaki haberlere her yerde rastlayabilirsiniz. Ancak gerçeğe bakacak olursak bu gibi sorunların oldukça nadiren gerçekleştiğini ve bu sorunların cihazlarını tam olarak nasıl kullanacağını bilmeyen bireylerin başına geldiğini görebiliriz. Temel batarya güvenliği konusundaki bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunlar da bunlardan bazıları.

 

İşin kötüsü bu bir “elektronik sigara” problemi değil, lityum-ion bataryalar sorunun baş aktörü olduğu için bu sorunu daha çok bir modern elektronik cihaz problemi olarak tanımlayabiliriz. Bu bataryalar her yerde, laptoplardan Tesla arabalarına kadar her yerde bu bataryalar kullanılıyor. Küçük ancak gerçek bir sorun olan batarya arızalarına yakın zamanda bir çözüm bulabiliriz, çünkü araştırmacılar lityum-ion bataryaları çok daha az bir arıza riski taşıyacak şekilde üretmenin yolunu buldular.

 

Yanmaz Bataryalar

 

Yeni batarya tasarımı, Dr. Gabriel Veith’in önderliğinde Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında formüle edildi. Ekip yeni bataryaları tasarlarken newtonsal olmayan akışkanları kullandı. Çalışmada silika partiküllerinin ani ve güçlü bir basınç altında kalınlaşan lityum akışkanı içinde askıda kalması planlandı. Bu sayede ortaya çıkan enerji yavaşça absorbe edilecek ve potansiyel bir patlama engellenecekti. Bu yalnızca batarya arızasının etkisini azaltmayacak, aynı zamanda tasarımın kendisi sayesinde patlamaların temel kaynağı olan iki dahili elektrot arasındaki sızdırmazlık olasılığını önemli ölçüde azaltacaktı.
Resim

 

Elde edilen sonuçlar ekibi motive etti ancak batarya üreticilerinin bu raporu yeteri kadar ciddiye almayacakları ve üretim sürecini değiştirmeyecekleri konusunda endişelenmeye devam ettiler. Neyse ki Dr. Veith ve ekibi tarafından üretim sürecinde yapılması gereken değişikliklerin maliyetli olmadığı belirtildi. Bununla birlikte, yeni bataryaları üretmek için kullanılan sistemlerin yenilenmesi gerektiği söylendi. Ekip, batarya üreticilerinin yeni tesisler açarken bu araştırma sonuçlarını dikkate almalarını umuyor.

 

Alev Alan Bataryalar Konusundaki İstatistikler

 

Çoğu üretici arıza oranını düşürmek için metotlarında hiçbir değişiklik yapmasa bile sizin kişisel olarak yapacağınız değişiklikler elektronik sigara bataryalarının alev alma veya patlama riskini minimum düzeye çekecektir. FDA tarafından yayınlanan rapora göre, elektronik sigara kullanan bireylerin herhangi bir batarya arızası ile karşılaşma oranı 0.0086%. Her yıl elektronik sigara kullanımı dolayısıyla kaç kişinin sakatlandığını tahmin etmek için ulusal hastanelerden elde edilen veriler kullanıldı.

 

Birleşik Devletler Yangın İdaresi de bataryaların güvenliği konusunda başka bir çalışma gerçekleştirdi. Bu araştırmanın raporuna göre araştırmada Ocak 2009 ile Aralık 2016 arasındaki tüm batarya patlama vakaları incelendi. Bu süre boyunca elektronik sigara bataryasından kaynaklanan 195 patlama vakasının olduğu görüldü. Gerçek sayılara bakıldığında, elektronik sigara kullanımı dolayısıyla gerçekleşen bir patlama yaşama olasılığı 1%’den daha az.

 

Sonuç

 

Batarya teknolojisindeki son gelişmenin elektronik sigara endüstrisine etkisi çok büyük olabilir. Eğer bu çalışma yeteri kadar ilgi görür ve sonrasında lityum-ion pil patlamalarının oranları düşerse çok önemli etkiler görülebilir. Örneğin bu sayede yanlış bir şekilde elektronik sigara ile ilişkilendirilen tehlikeli durumların sayısı azalabilir. Elektronik sigaranın toplumda zarar azaltıcı bir araç veya sigara bıraktırma aracı olarak kullanılması konusundaki algı değişebilir. Bu yüzden batarya üreticilerinin bu araştırmayı ciddiye alıp bulgulara göre yöntemlerinde değişiklik yapmaları herkes için en iyi seçenek olacaktır.
Energy Vap Extrem Red 40A 2300mAh 18650 Pil

 

Ancak gerçeği söylemek gerekirse, batarya üretimi sürecinde hiçbir değişiklik olmasa dahi, sizin veya tanıdığınız birinin elektronik sigara bataryalarından kaynaklanacak bir sorun yaşama ihtimali çok düşük. Sık sık rastlanan haberlerin aksine, Birleşik Devletler Yangın İdaresine göre yedi yıldan daha uzun bir süre kapsamında elektronik sigara bataryalarından kaynaklanan patlamaların sayısı 200’ün altında. Aynı zamanda yaşanılan problemlerin çok büyük bir kısmının tehlikeli ürün yüzünden değil, kullanım hatasından dolayı karşılaşıldığı unutulmamalıdır. Güvenli olarak görünen birçok şeyin yanlış kullanım sonucu ölümcül bir hale gelebileceği göz ardı edilmemelidir.

Ek Resimler

Bu içerik 05.09.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1389 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler