Yükleniyor..

Smoke Free Brain: Elektronik Sigara Bırakmada Etkili

Yorumları oku (1)

Yeni yapılan bir çalışma, sigaradan elektronik sigaraya geçişte çok sayıda göreceli sağlık yararının olduğunu gösteriyor.

Kıdemli eğitmen Alexis Bailey, geçtiğimiz ay Münih’te gerçekleşen ve en önemli nikotin ve tütün araştırma konferansı olan SRNT’de (The Society for Research on Nicotine & Tobacco) elektronik sigaralar hakkında yaptığı gözlemsel araştırmasından bazı ön sonuçları sundu. Smoke Free Brain başlıklı çalışmada, ağır sigara tiryakilerinin üzerinde sigaradan elektronik sigaraya geçişin etkileri incelendi.

Çalışmada yer alan 31 katılımcı psikometri, kardiyovasküler, yaşam kalitesi, beyin aktivitesi ve toksisitenin biyogöstergesi dahil olmak üzere farklı parametreler açısından incelendi. Elde edilen veriler psikometrik parametrelerde önemli değişikliklerin olduğunu ve toksisitede önemli bir düşüş gerçekleştiğini ortaya koydu. Ayrıca, daha önceki araştırmadan elde edilen bulgular ile paralel olarak, sigaradan elektronik sigaraya yapılan geçişin yalnızca sigara içme isteğini değil, aynı zamanda nikotin ve spesifik nitrozaminlere maruz kalma oranını da azalttığı görüldü.

 

“Elde ettiğimiz ilk sonuçlar sigarayı bıraktırma konusunda elektronik sigaranın etkili bir yol olduğunu kanıtlar nitelikte. Elektronik sigaraya yapılan geçiş psikometrik sağlığın farklı ölçülerindeki yararlı değişimleri hızlı bir şekilde tetikliyor ve sigara içme isteğini de azaltıyor.”

 

                                                                                              Alexis Bailey, Smoke Free Brain

 

Dr. Bailey “Elde ettiğimiz ilk sonuçlar sigarayı bıraktırma konusunda elektronik sigaranın etkili bir yol olduğunu kanıtlar nitelikte. Elektronik sigaraya yapılan geçiş psikometrik sağlığın farklı ölçülerindeki yararlı değişimleri hızlı bir şekilde tetikliyor ve sigara içme isteğini de azaltıyor” dedi ve ekledi, “Her şeye rağmen, elektronik sigaların kullanımına dikkat edilmelidir. Elektronik sigaralar tamamen risksiz değil ve piyasada yeni ürünlerin varlığı gün geçtikçe artıyor.”

 Resim

Elektronik sigaralar normal sigaralara göre daha az bağımlılık yapıcı

 

Penn State Tıp Fakültesinden araştırmacıların 2017’de gerçekleştirdiği PATH çalışmasına göre, elektronik sigara kullanıcıların elektronik sigaraya olan bağımlılıkları sigara kullanıcılarının sigaraya olan bağımlılıklarından daha düşük seviyede. Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Tütün Ürünleri Merkezi tarafından finanse edilen bu çalışma, tütün kullanımı üzerine yürütülen ulusal bir ankete dayanılarak gerçekleştirildi.

 

Araştırmacılar sigara kullanıcılarına göre elektronik sigara kullanıcılarının, cihazlarını uyandıktan sonra daha geç kullandıklarını saptadı. Buna ek olarak elektronik sigara kullanıcılarında cihaz kullanma isteğinin daha az olduğu, cihazların kullanımının yasak olduğu alanlarda cihazlardan daha kolay bir şekilde uzak durdukları ve kendilerinini daha az olasılıkla “bağımlı” olarak gördükleri sonucuna varıldı.

Ek Resimler

Bu içerik 25.10.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1158 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Elektronik sigaranın diğer tütün bırakma altarnatiflerine göre daha etkili olduğu yadsınamaz bir gerçek.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler