Yükleniyor..

Penn State Tıp Okulu’nun Elektronik Sigara ve Bağımlılık Araştırması

Yorumları oku (1)

Yapılan araştırmalara göre elektronik sigaralar normal sigaralara kıyasla daha az bağımlılık yaratıyor.

Yapılan yeni bir çalışma, normal sigaradan elektronik sigaraya yapılan geçişin insan sağlığı üzerinde pozitif bir etki yarattığı konusunda daha fazla kanıt ortaya koyuyor. Penn State Tıp Okulu’nun data analizlerine göre, normal sigaralara kıyasla daha az zehirli ve ortalama olarak daha az zararlı olmasının yanında, elektronik sigaralarda yer alan nikotin normal sigaralarda yer alan nikotinden daha az bağımlılık yaratıyor olabilir.

Birçok uzman, elektronik sigaranın veya sıvı nikotini buharlaştırarak buhar üreten diğer cihazların normal sigaraya kıyasla daha az zararlı olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca normal sigara kullanıcılarının elektronik sigara kullanarak bu alışkanlıktan kurtulabildiklerine dair birçok kanıt mevcut, bu sebeple elektronik sigara kullanımı gün geçtikçe normal sigarayı bırakmak için kullanılan popüler bir methot haline geliyor. Günümüzde e-sigara konusunda birçok tartışma mevcut, birçok insan bilimsel olarak kanıtlanmış verileri görmezden gelerek ya da yanlış yorumlayarak elektronik sigarayı kötülemektedir. Bununla birlikte e-sigara kullanan kişiler ise, elektronik sigaranın 100% güvenli olup olmadığını henüz kimsenin bilmediğinin farkındadır.

Resim

Konuyla ilgili olarak, PATH’in (Population Assessment of Tobacco and Health) devam eden çalışmasında içerisinde hem genç hem de yetişkinlerin yer aldığı 30.000 kişinin tütün kullanımı inceleniyor. Çalışma içerisinde ayrıca elektronik sigara kullanan bireyler de mevcut. ABD’nin eski sağlık bakanı, 2016 yılındaki açıklamasında gençler ve elektronik sigara üzerine yapılan bir çalışmayı yanlış yorumlayarak elektronik sigara üzerine yeni bir çalışma yapılması gerektiğini vurguladı. Gençler ve elektronik sigara üzerine yapılan çalışmada gençlerin normal sigara kullanımına geçiş yapma olasılığı oldukça düşük olmasına rağmen, elektronik sigaranın gençlerin normal sigaraya yaklaştırdığı argümanı elektronik sigara karşıtları tarafından sıkça kullanıldı.

Penn State Tıp Okulu’nun Elektronik Sigara ve Bağımlılık AraştırmasıPenn State Tıp Okulu, elektronik sigara kullanıcılarının elektronik sigaraya olan bağımlılığını, normal sigara kullanıcıların normal sigaraya olan bağımlılığı ile karşılaştırmak için PATH çalışmasından elde edilen verileri analiz etti. Araştırmacılar PATH anketine katılan 3000’den fazla kişiyi seçti. Katılımcılar günlük elektronik sigara veya normal sigara kullanımlarına göre seçildi. Araştırmacılar, araştırmaya katılan tüm bireylerin kullandıkları ürüne bağımlı olduğunu varsaydı, ancak normal sigara kullanıcılarının elektronik sigara kullanıcılarına göre daha güçlü bir bağımlılıkları olduğuna dair kanıt elde edildi. Elektronik sigara “bağımlılarının” gün içerisinde daha az elektronik sigaraya ihtiyaç duydukları tespit edildi ve elektronik sigara kullanıcılarının sabah uyandıktan sonra normal sigara kullanıcılarına göre daha uzun süre bağımlısı oldukları ürünü kullanmadıkları ortaya çıktı. Elektronik sigara kullanıcılarının, normal sigara kullanıcılarına göre ürünlerini kullanmadan daha kolay vakit geçirebildiği ve çok güçlü bir bağımlılık hislerinin olmadığı gözlemlendi.

Bu çalışmanın sözcüsü, sonuç olarak elektronik sigaranın da bağımlılık yarattığını ancak bu bağımlılığın normal sigaranın yarattığı kadar olmadığını belirtti.

Hem elektronik hem de normal sigara kullanımı üzerinde daha fazla analiz yapılması bekleniyor. Araştırmacılar, üzerinde inceleme yaptığı kullanıcıların çoğunun hem elektronik hem de normal sigara kullanıcı olduğuna inanıyor. Bu tür bir kullanım, elektronik sigara karşıtı bireylerin argümanlarını destekleyebileceği ve elektronik sigaranın işe yaramadığını öne sürebileceği bir kullanım şekli. Ancak bu tür bir kullanımda bile duman ve zararlı kimyasalların daha az alınması sayesinde azalan bir zarardan söz edilebilir. Elektronik sigaraya geçiş yapan birçok normal sigara kullanıcısı, yüksek nikotin oranı ile başlayıp dereceli olarak daha düşük nikotin seviyelerine iner. Bu, nikotin bantlarında veya sigarayı bırakmak için kullanılan diğer kimyasallarda da kullanılana benzer bir metottur. Ancak normal sigaraya bağımlı bazı bireyler, alışkanlıklarını elektronik sigara yardımı ile tamamen bırakabilecekken normal sigara kullanmaya devam etmektedir. Bu durumda elektronik sigara karşıtı bireyler elektronik sigaranın işe yaramadığını söyleyecek fırsat bulurken, buna karşılık olarak çoğu sağlık uzmanı ise elektronik sigaranın normal sigaraya kıyasla daha az zararlı olduğuna katılmaktadır.
Penn State Tıp Okulu’nun Elektronik Sigara ve Bağımlılık Araştırması

SONUÇ:

PATH’in yaptığına benzer birçok çalışma, elektronik sigara üzerindeki gelecek düzenlemeleri şekle sokabilir. Ancak hükümetlerin gerçek ve doğruluğu olan bilimsel sonuçları göz önüne alması gereklidir. Şimdiye kadar ise bilimsel sonuçların göz önüne alınması yerine, önyargı ve bilgi eksikliği üzerine kurulmuş aşırı kısıtlayıcı denetlemeler mevcuttur.

Kaynak: http://news.psu.edu/story/471014/2017/06/12/research/e-cigarettes-less-addictive-cigarettes-path-study-shows


İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız " BBC Araştırdı! Elektronik Sigara Zararlı Mı " isimli makaleyi inceleyebilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 29.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1898 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Güzel araştırmalar yayınlıyorsunuz teşekkürler

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler