Yükleniyor..

Mod Batarya Sıkça Sorulan Sorular

Yorumları oku (41)
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ROLÜ NEDİR?

Batarya, elektronik sigaranızdaki coili ısıtmak için gerekli olan enerjiyi sağlayan kısımdır.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN KISIMLARI NELERDİR?

1- Şarj Edilebilir Lithium-Ion Batarya
Şarj edilebilir lithium-ion batarya koruyucu çelik kaplama içerisinde yer alır ve aşırı şarj veya deşarj durumları için koruyucu devre özelliklerine sahiptir.

2- Ateşleyici Tuş
Toplam çekiş süresi boyunca bastığınız güç tuşudur. Tuşa bastığınızda atomizerdeki coil ısınır ve buhar üretimi gerçekleşir.

3- Düzenleyici Tuşlar
Düzenleyici tuşlar elekronik sigaranızı kullanırken çeşitli ayarlarınızı(voltaj, sıcaklık, watt) değiştirmek için kullanılır. Ayrıca bu tuşları cihazlara göre değişiklik gösteren arayüz fonksiyonları için kullanabilirsiniz.

4- 510 Bağlantısı
Modele göre değişiklik gösteren eGo510 veya 510 bağlantı parçası. Atomizerinizin bataryaya bağlandığı kısımdır. Günümüzde eGo tipi bağlantı parçaları nadiren mevcuttur, tüm markalar genellikle 510 bağlantısını kullanır.
Elektronik Sigara Soru

HANGİ BATARYAYI SEÇMELİSİNİZ?

Bataryayı seçerken iki önemli noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir: Kapasite ve güç, diğer bir deyişle cihazın yüksek buhar üretebilme kapasitesi. Yoğun olarak sigara içen kişiler genellikle yüksek miktarda buhar üretebilen cihaz kullanmaya meyillidirler. Diğer bir taraftan, bazı kullanıcılar ise normal sigaranın yerine elektronik sigarayı yerleştirmek için daha küçük batarya modelleri kullanırlar. Deneyimli kullanıcılar ise kullanım ayarlarının özelleştirilebildiği modları tercih ederler.

1- GÜÇ: VOLTAJ VE WATT CİNSİNDEN TANIMLANIR
Modele göre değişiklik gösteren sabit veya değişken voltaj/watt değeri cihazın ısıtma sıcaklığını etkiler. Daha yüksek voltaj kullanıldığında coiliniz daha fazla ısınır ve daha fazla buhar üretilir. Sabit voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.7V değerindedir. Değişken voltaja sahip bataryalar için, çıkış voltajı 3.3V ile 5.0V arasında modele göre değişiklik gösterebilir.

2- KAPASİTE
Batarya kapasitesi mAh cinsinden ifade edilir. Batarya kapasitesi aralığı küçük cihazlar için 1000 ve daha büyük cihazlar için 5000mAh ve daha fazlası arasında değişir. Batarya kapasitesi ile batarya boyutu doğru orantılıdır. Diğer bir deyişle, yüksek batarya kapasitesi daha geniş ve büyük batarya demektir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ÇALIŞMA SÜRESİ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Bataryanın çalışma süresini ölçmek zordur, çünkü frekans, buharlaştırma süresi, voltaj, güç ve kullanılan atomizere göre değişiklik gösterir.

Bataryanın kaç saat dayanacağı konusunda fikir vermesi açısından, eğer sabit voltajlı bir bataryaya sahipseniz kapasitesini 150’ye bölebilirsiniz. Değişken voltajlı bir batarya kullanıyorsanız ise 200’e bölmelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYANIN ŞARJ SÜRESİNİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİM?

Bataryanın şarj süresi kapasitesine ve şarj aletine bağlıdır. Enerjinin kaynağı da aynı zamanda önemli bir faktördür. 1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti saatte 1000mAh şarj doldurur.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA NASIL ŞARJ EDİLİR?

Bataryanızın modeli ne olursa olsun, şarj sistemleri aynıdır. Batarya üzerinde bulunan USB girişinden bataryayı bir şarj aletine veya USB ile bilgisayara bağlayarak şarj edebilirsiniz. Eğer harici pil veya pillerle çalışan bir bataryanız varsa pilleri çıkararak ayrı bir şarj cihazında da şarj edebilirsiniz. Pilleri ayrı bir şarj cihazında şarj etmeniz önerilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA KULLANIMDA DEĞİLKEN DEŞARJ OLUR MU?

Elektronik sigaraların lithium-ion bataryaları kendiliğinden deşarj olmaz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYAYI NASIL AKTİF EDERİM?

Bataryaların açılıp kapanması genellikle ateşleme butonuna peş peşe yapacağınız 5 kez basım işlemi ile gerçekleşir.
Elektronik Sigara Soru

BİR BATARYANIN KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

Bir bataryanın kullanım ömrü 300 ile 500 arasında tamamlanmış şarj(cihazı tamamen şarj ederek) olarak değişir. Elektronik sigaraların bataryalarında hafıza etkisi yoktur, bu sebeple bataryanızı tamamlanmış şarj ile kullanmasanız bile birkaç bin kez kısmi şarj işleminden(şarjı tam doldurmadan) faydalanabilirsiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJ OLMUYORSA SORUN NE OLABİLİR?

Bataryaların şarj olmadığı durumda:

Bataryanın ve şarj cihazının iletken kısımlarının e-likit veya başka etkenler tarafından kirletilmediğinden emin olun. (düzenli olarak az miktarda alkol ve pamuk yardımıyla temizleyebilirsiniz)

Batarya veya şarj aletinin kullanım ömrü geçmiş olabilir veya hasarlı olabilir. Bu durumda başka batarya veya başka şarj aleti kullanarak şarj etmeyi denemelisiniz.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA ŞARJI DOLU OLMASINA RAĞMEN ÇALIŞMAYABİLİR Mİ?

Çalışmayabilir, bunun sebebi elektronik sigaranızı belli bir süre içinde çok fazla kullanmanızdır. Elektronik sigaranın tekrar çalışması için bir süre beklemeniz gerekir. Ortalama frekansın 15-20 saniye içerisinde 1 çekiş olduğunu unutmayın. Çok sık kullandığınız durumda batarya kendini korumak için güç çıkışını otomatik kesebilir.
Elektronik Sigara Soru

BATARYA BAKIMI NASIL YAPILIR VE BATARYA ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Ortam sıcaklığı 0C’den küçük veya 50C’den yüksek olduğu durumlarda bataryanızı şarj etmeyin.
Bataryanızı çok sıcak ortamlarda bulundurmayın.
Elektronik sigara bataryanız düzenli olarak kullanılmalıdır.
Atomizer ile bataryanın temas eden kısımlarını düzenli olarak temizlemelisiniz.
Kullanmadığınız süre içerisinde istenmeyen deşarj durumlarından korunmak için bataryanızı kapatmayı unutmayın. Bataryaya zarar verebilecek hasarlara karşı dikkatli olun.
Elektronik Sigara Soru

ARTIK ÇALIŞMAYAN BATARYALARI NEREYE ATMALIYIM?

Kullanım ömrü biten ve artık çalışmayan bataryalarınızı özel olarak belirtilmiş batarya geri dönüşüm konteynırlarına atabilirsiniz.

Yorumlar (41)

 • S** G**23.09.2020

  Yorum onay bekliyor..

 • Şarj olurken hep mavi yanıyor dolduğunu nerden anlayabilirim?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Mavi yanıyor ise şarjı vardır.

 • Smok mag baby kit kullanıyorum cihazı 2 gün şarja taktım şarj olmadı içini açarken pilden hava çıktı pil ölü dediler düzgünce şoktüm pili ve attım şuan da pilini bulamıyorum yardımcı olun lütfen

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Pil satan firmalarla irtibata geçebilirsiniz eski pilinizin üzerinde modeli yazıyordur onu söyleyerek uyumlu pili alarak takabilirsiniz.

 • Pillerimi sıfır aldım ve 1. Kademeye kadar doluydu. Saat 18. 00dan 23. 00a kadar şarjda durdu fakat daha 3. Kademeye kadar dolmuş ve dahada üstüne çıkmadı. Nedendir acaba. Cihaz voopoo drag
  (3 4 ay önce şarj yerinden içine deniz suyu kaçmişti onun etki olabilir mi)

 • Merhaba. Smok mag 225w kullanıyorum. Gayet memnunum. 4 adet sony pilim ve newi4 şarj aletim var. Dolu pilleri aktif kullanımımla 2 gün boyunca kullanabiliyordum. Yani mod içindeki 2 adet pil beni 2 gün idare ederdi. Şimdi ise günde 4 pil kullanmak zorunda kalıyorum. Elimdeki 4 pile harf olarak a, b, c, d ismini vererek anlatayım. Sorun: mod ekranında iki pilin şarj durumunu gösteren yerde a pilimin şarjı b'den daha erken bitiyor. Eskiden hemen hemen eşit eksilirken, şimdi a'ya taktığım %30'lardayken b'deki %90'larda. Haliyle a bittiği zaman c'yi takıyorum. Yeni taktığım full dolu olan c bile b'dan daha erken bitiyor. Sebep ne olabilir?

 • Sizce hangi çeşit pil öneriyorsunuz patlamayan

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Mod Bataryaların içerisnde yer alan18650 tarzı piller darbe almadığı soyulmadığı ıslanmadığı sürece patlamaz.

 • Merhaba vaparesso swag kullanıyorum bir anda sarj olmamaya başladı şarj oluyor gösteriyor ama krizden çıkarınca 0 yazıp kapanıyor sebebi pilmidir.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Merhaba kısa devre sorunları olabilir elektronikçiye göstermenizde fayda var.

 • İyi günler lityum pillerin dışındaki plastiği soymamiz pile veya cihaza zarar verir mi.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Evet zarar verebilir, internette videoları var, izleyerek tekrar plastik geçirebilirsiniz.

 • Smok procolor 225w pili tam bitmiş ve sarja takıyorum almıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler dilerim

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Yeni pil alarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • E sigara modu pilleri içindeyken boşalır mı bu durumda moddamı sıkıntı vardır

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Uzun süredir kullanmadıysanız deşarj olmuş olabilir o yüzden çalışmayabilir yada şarj tutmayabilir.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.