Yükleniyor..

İradenizle Kazanılmayacak Savaş Yoktur

 İnsanların en büyük problemleri arasında yer alan sigara bağımlılığı, madde bağımlılığı ve alkol bağımlılığı sürekli artış göstermektedir. Özellikle sigara bağımlılığı çok küçük yaşlara kadar inmektedir. Çocuklardan gençlere, kadınlardan yaşlılara kadar virüs gibi yayılmaktadır. Sigara sayısız zararlar vermektedir. İnsanların hayattan soğumalarına ve psikolojik olarak çökmelerine sebep olduğu gibi bütün yaşama hevesine el koymaktadır. İnsanın en önemli gücü ve hakkı olan özgürlüğünü almakta ve kendi egemenliğine dâhil etmektedir.
Her konuda güçlü irade sahibi olan ve özgürlük, hak adına binlerce yatırım için savaşan insan, bir sigaraya yenik düşmektedir. Sigara bağımlılığı kişisel bir sorun olmaktan çıkmış çağın, insanlığın sorunu olarak meydana gelmektedir. Milyonlarca kişi kendini zehirlemektedir. Bir kişinin başka birini zehirlemesi suç sayılırken; insanların kendi kendini zehirlemesi alışkanlık haline gelmektedir.

Sigaranın İnsana Verdiği Zararlar:

Kalp krizi riskini arttırmaktadır. Sigaranın zararları arasında bulunan, kandaki oksijen oranını yok eden karbon monoksit kalp krizi riskini ortaya çıkarmaktadır.

Sigara, akciğer kanserine neden olmaktadır.

Vücut direncini düşürerek; kişilerin, yorgun, halsiz ve stresli olmasına sebep olmaktadır.

Çabuk sinirlenen ve olaylara katlanamayan kişilikleri meydana getirmektedir.

Kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

Sigara, dudak kanseri, ağız kanseri, gırtlak kanseri, kangren, pankreas kanseri, bağırsak kanseri, kan kanseri, damar tıkanıklığı gibi kötü hastalıklara yol açmaktadır.

Sigaranın zararları genelde ölümcül hastalıklar olmakla birlikte; ağız kokusu, dişlerde sararma, horlama, nefes darlığı gibi kötü sonuçlara da sebebiyet vermektedir.

Sigara, ölümcül hastalıklara yol açarak erken ve genç yaşta ölüme davetiye çıkarmaktadır.

Mide kanseri, midede ülser, parmaklarda ve tırnaklarda sararmalar gibi zararları da yok sayılamamaktadır.

Sigara, kokuya karşı duyarsızlaşma ve tat alma konusunda eksiklik meydana getirmektedir.

Görme sorunları ve gözde körlüğe yol açmaktadır.

Yavaş yavaş insan vücudunu içten içe yakarak tüketmektedir.

Tüketilen besinlerden alınacak vitamini emerek vücudun vitaminsiz kalmasını dolayısı ile güçsüz ve dirençsiz olunmasına yol açmaktadır.

Sigara manevi ve yaşam açısından bu kadar çok hastalığı beraberinde getirirken aynı zamanda maddi zararlar vermekte ve bu hastalıkların para ile satın alınmasını gerçekleştirmektedir.

Sigara, cinsel anlamda iktidarsızlığa ve kısırlığa neden olmaktadır. Ayrıca hamile iken sigara kullanılması bebeğin gelişimini yavaşlatmaktadır. Sadece yavaşlatmak ile kalmamakta özürlü bebek sahibi olunmaya ve bebeğin kilo almamasına ortam hazırlamaktadır.

Resim

Sigara Bırakma Yöntemleri

Sigaranın verdiği bu acı ama gerçek zararları görmek, sigarayı bırakmak için hemen karar verilmesi anlamına gelmektedir. Sigara bırakma yöntemleri birçok kez denenmiş olmaktadır. En başta kişinin iradesi önem arz etmekte ve psikolojik olarak ikna olması gerekmektedir. Elektronik sigara ile sigara bırakılmaktadır. Elektronik sigara içerisinde bulunan likitler ve likitlerde; kivi, çilek, muz, kiraz gibi meyve aromaları ve mentollü veya sade çeşitleri bulunmaktadır. Sigara içiyormuş hissi vermekte; duman yerine buhar çıkarmaktadır. Nikotin ihtiyacını karşılayarak normal sigaradan uzaklaşılmasını sağlamaktadır. Hem kendinize zarar vermemenizi hem de çevrenizdeki kişileri pasif içici konumundan kurtarmaktadır.

Nikotin bandı da sigara bırakma yöntemleri arasında yer almaktadır. Kalp üzerine yerleştirilerek sigara ve nikotin ihtiyacını asgari seviyeye düşürmektedir.

Sigaranın yerini doldurmak için sigara içme isteği geldiğinde bir şeyler yeme içme, özellikle su içme, kitap okuma, kendinizi meşgul edecek bir durum ile ilgilenme etkili olmaktadır.

Şekersiz sakız çiğneme, naneli şekerler yeme, yemek yedikten sonra hemen dişlerinizi uzun bir süre fırçalama gibi eylemler de sigara içme isteğinizin önüne set çekmektedir.

Gelecek hayatınızı düşünmek, gelecekte kanser hastası veya yatalak bir hasta olmak veya sağlıklı ve dinç bir insan olmak adına hayaller kurmak, sigara bırakma yöntemleri arasında sayılmakta ve oldukça önem arz etmektedir.

Ek Resimler

Bu içerik 18.06.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 3423 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler