Yükleniyor..

Elektronik Sigaranın Öldürebilme Yeteneği? Olay Yeri ABD

Yorumları oku (1)

Abd gerçekleşen  38 yaşındaki Tallmadge Wakeman D'Elia hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan ve son günlerde konuşulan bu olay herkes gibi bizleride üzdü. Elektronik sigara kullanıcısının ölümüyle sonuçlanan elektronik sigara patlaması bizlere bir gerçeği tekrar hatırlatmış oldu!

Mekanik modlar en küçük bir ihmali yada hatayı affetmez!

Sizlere her zaman tavsiyemiz olan ve altını ısrarla çizdiğimiz bir uyarı:

Lütfen mekanik mod elektronik sigaralar en son tercihiniz olsun. Prosfesyonelleşmeden ve ustalaşmadan mekanik mod cihazları elinize almayınız.

Mekanik mod elektronik sigarayı basitçe tanımlayacak olursak içerisinde devre yada regülator olmayan herhangi bir kısa devre önleme sitemi bulunmayan temasa dayalı çalışan boru tipi elektronik sigara modudur.

Bu borunun bir kutup başı eksi (negatif) bir kutup başı artı (pozitif) tir. Ve  içerisinde herhangi bir devre yada elektronik sistemi bulunmaz. Adından da anlaşıldığı gibi mekaniktir temasa duyarlıdır. Borunun içine konulan pillerin tuş yardımı ile kutup başlarının teması sonucu ateşleme yapar. Enerji kullanımı ve ateşleme gücü pillerin doluluk oranına göre  değişkenlik gösterir. Enerji tüketimini ve ısıyı siz ayarlayamazsınız. Tuşa bastığınız kadar tüketir.  Basit ve temel elektrik kuralları ile çalışan bir sistemdir.

 

Gelelim Tallmadge Wakeman D'Elia nın hayatının kaybetmesine neden olan patlama olayına ve kullandığı cihaza;


Resim

ABD'nin Federal Acil Durum Yönetim Kurulu'nun 2017'de yayınladığı elektronik sigara raporu tüketicilere uyarıyordu. Kalitesiz ve güvenlik testlerinden geçmeyen elektronik sigaralarda patlamaların yaşandığı belirtiliyordu.

Raporda güvenlik testlerinden geçen elektronik sigaralarda patlamayı önleyici cihazların bulunduğu belirtiliyor. ABD basını D'Elia'nın kullandığı Smok-E Mountain Mech Works marka elektronik sigaranın da güvenlik testlerinden geçmediğini yazdı.”

 

https://www.ntv.com.tr/dunya/patlayan-elektronik-sigara-oldurdu,pxD8d2q7i0mzi0bLO5wvzg

 

Yukarıda gördüğünüz ve firmanın ürettiği mekanik modlar usta olmayan kullanıcıların eline geçtiği zaman çok tehlikeli sonuçlara neden olabilecek bir üründür. Ayrıca markanın güvenlik testlerinden geçmemesi ve kullancılara bu bilgiyi vermemesi bu talihsiz olayın yaşanmasına neden olmuştur.

 

Mekanik Mod Neden Tehlikeli?

Mekanik modlarda sürekli pil kontrolü yapmazsanız son derece tehlikeli bir sistemdir. Pillerde bulunan kutup başları zamanla içeri girebilmektedir. Buda kısa devre oluşmasına ve elektronik sigaranın yanmasına ve patlamasına neden olabilmektedir. Borunun içinde bulunan piller sert basınç ile bir patlama yada yangına neden olabilir.

Ayrıca mod içine konulan pillerin yüzeylerinde oluşan yıpranmalar pil akmaları, içine sıvı kaçırmak yine kısa devreye neden olabilmekte ve mekanik modların durduk yere yanabilmesine ve patlayabilmesine olanak vermektedir.

Resim

 

Neden Devre Korumalı Yada Isı Kontrollü Mod Tercih Etmeliyim?

Tehlikeli bir durumda otomatik olarak akımı ve enerjiyi kesen devre kontrollü modlar elektronik sigara kullanımında her zaman güvenlik sağlar. Isı ve enerji kontrolü yapabilmeniz yine en büyük artılarından biridir. Herhangi bir kısa devrede enerjinin ve akımın kesilmeni sağlayan modlar kuşkusuzki ilk tercih edilmesi gereken elekronik sigara modelleridir.

 

Sonuç

Unutmayın elektronik sigaralar insanlara zarar vermez fayda sağlar. Tıpkı depremin öldürmediği, yanlış ve riskli yapılan binaların insanları öldürdüğü gibi. İnsanlara zarar veren bilinçsiz ve yanlış elektronik sigara ve e-likit kullanımıdır! İnsanoğlunun en büyük düşmanı yine insanoğludur.

Resim
Aşağıdaki yazımız ilginizi çekebilir, bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Elektronik Sigara Neden Patlar?

Ek Resimler

Bu içerik 19.05.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1086 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Mekanik modları tecrübeli kullanıcılar dışında kimse kullanmamalı aksi halde patlamaya sebebiyet verebilir ve yaralanabilirler. Yeni başlayanların ilk tercihi devre korumalı modlar olmalıdır.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler