Yükleniyor..

Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?

Yorumları oku (5)

Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür.
Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

Resim

DIASETIL URETIMI YAPILAN YERLER-TESISLER


Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.

DIASETIL İÇEREN ELEKTRONİK SİGARA SIVILARI ZARARLI MI


Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir.

Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. Elektronik sigara likit üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir!


İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız "Elektronik Sigara Likit Aerosollerinde Bulunan Formaldehit " isimli makaleye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Ek Resimler

Bu içerik 11.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 7257 kez okundu.

Yorumlar (5)

 • Bilgiler için teşekkür ederiz diasetil içermeyen likit nasıl temin edebiliriz yada hangisinde var nbase olarak adlandırılanlardamı mevcut yoksa aromalardamı?

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Premiym likitlerin yüzde 90 nında bulunmaz Örnek Halo likitler. Ayrıca ürün açıklama ve kutu içeriklerin belirtilebilir.

 • Şu yasak kalksada adam gibi içebilsek şu likitlerimizi yahu

 • 0 nikotin likitin içinde varmı

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Diasetil nikotin ile ilgili bir durum değildir. Farklı bir maddedir.

 • Diacetyl-diasetil hakkında bilgilendirici olmuş, elektronik sigara likitlerinde ısınma sonucu bazı yediğimiz gıdalardan da daha az çıksa da yada tütüne göre yüzde 98 daha az olsa da insanların böyle bir maddenin çıktığını bilmesi gerekir.

 • Diasetil ve elektronik sigara likit hakkında açıklayıcı bilgi, teşekkür ederim.

 • Elektronik Sigara VIP - Admin

  Biz teşekkür ederiz

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler