Yükleniyor..

CDC(ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) Sigarayı Bırakma Metodları

Yorumları oku (1)

CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) tarafından yapılan araştırmaya göre elektronik sigara, “sigarayı bırakma metotları” arasında nikotin bandını, nikotin sakınızı ve FDA (ABD Gıda ve İlaç Kurumu) onaylı ilaçları geride bıraktı.

CDC geçtiğimiz günlerde sigara kullanıcılarının sigaraya bir alternatif aradığı zamanlarda bir numaralı ikâme olarak elektronik sigarayı kullandıklarını gösteren, “sigarayı bırakma metotları” üzerine yapılan bir çalışma yayınladı. Bu çalışma, geçtiğimiz yıllarda yapılan, nikotin bantlarının veya nikotin sakızlarının en üst sırada olduğu çalışmalardan sonuç olarak farklılık gösteriyor. Bu yeni data, elektronik sigara kullanımının popülerliğinin önemli ölçüde arttığını gözler önüne seriyor, ancak bunun yanında daha derin bir konuya da ışık tutuyor: CDC, bir alternatife ihtiyaç duyan sigara kullanıcıları için elektronik sigarayı uygun bir seçenek olarak kabul etme konusunda isteksiz görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda “Quit Methods Used by US Adult Cigarette Smokers 2014-2016” ismi ile yayınlanan “sigarayı bırakma metotları” hakkında yapılan çalışma, 3 yıllık bir periyot içinde elde edilen verileri ele alıyor. Çalışmanın amacı ise, yetişkin sigara kullanıcılarının sigarayı bırakmak için başvurdukları metotların belirlenmesi. Elde edilen veriler gösteriyor ki, çoğu insan ya sigara alışkanlığını tek seferde bırakıyor ya da sigarayı bırakmak için farklı metotları bir arada kullanıyor. Konu sigaraya bir alternatif bulmaya geldiğinde ise, çalışmadan elde edilen veriler sigaranın elektronik sigara ile ikâme edilmesi oranının nikotin bantları, nikotin sakızları veya sigarayı bıraktırmak için kullanılan diğer FDA onaylı maddelere kıyasla yüzde olarak daha yüksek bir paya sahip olduğunu gösteriyor.

Çalışmayı yürüten kişiler ayrıca elektronik sigaraların sigarayı bıraktırma etkisinin daha iyi anlaşılması açısından daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ekledi.

“Sigarayı bırakma metotları” çalışmasına son 3 ay içerisinde sigarayı en az bir defa bırakma denemesinde bulunmuş, ancak halihazırda sigara kullanmaya devam eden 15,943 kişi katıldı. Bu “sigara kullanıcıları”, araştırmayı yürütenler tarafından 18 yaş ve üstü olmak üzere hayatları boyunca en az 100 sigara tüketmiş ve halihazırda ‘her gün’ veya ‘bazı günler’ sigara kullanan kişiler arasından seçildi. Çalışma sonucundaki veriler, sigarayı bırakma girişiminde bulunduklarında sigara kullanıcılarının hangi yolu denediği ya da ne yapmaya çalıştıkları üzerine sorulan sorulara verdikleri yanıtlar üzerinden sağlandı.

Çalışmada sigara kullanıcılarına “Son 3 ay içinde kaç kere sigara içmeyi bir gün veya daha uzun süre kestiniz?” sorusu yöneltilerek kullanıcıların “bırakma denemeleri” hakkında bilgi toplandı.

Resim

“Sigarayı bırakma metotları” çalışmasının sonuçlarına göre:

Yetişkin sigara kullanıcılarının 74.7%’si son sigarayı bırakma denemesinde birden fazla metot kullandı.

65.3%’ü en son bırakma denemesinde sigarayı bir kerede tamamen bıraktı.
62%’si son bırakma denemesinden sonra sigarayı azalttı.
35.3%’ü sigarayı elektronik sigara ile ikâme etti.
25.4%’ü nikotin bandı veya nikotin sakızı kullandı.
24.7%’si sigaradan tamamen elektronik sigaraya geçiş yaptı.
20.4%’ü normal sigaradan daha hafif bir sigaraya geçiş yaptı.

Araştırma ayrıca gösteriyor ki en az yaygın olan sigara bırakma metotları arasında ABD Gıda ve İlaç Kurumu tarafından onaylanan metotlar yer alıyor.

“Sigara bırakma metotları” çalışmasının sonucu olarak CDC “Bırakma metodu olarak elektronik sigaranın FDA onaylı ilaçlardan daha yaygın olarak kullanıldığı görülüyor, daha sonra yapılacak araştırmalar elektronik sigara kullanımının sigarayı bırakmak için güvenli ve etkili bir yöntem olup olmadığını ışık tutacak” açıklamasında bulundu.

CDC’nin araştırmayı yayınladığı kaynak: https://www.cdc.gov/pcd/issues/2017/16_0600.htm

 


İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız " Penn State Tıp Okulu’nun Elektronik Sigara ve Bağımlılık Araştırması " isimli makaleyi inceleyebilirsiniz.

Ek Resimler

Bu içerik 05.07.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 1794 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Bence sigarayı bırakma yöntemleri arasında en etkili olanı elektronik sigaradır.

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler