Yükleniyor..

British American Tobacco (BAT) Gelirlerinde Düşüş (2018)

British American Tobacco (BAT), Heat-not-Burn gibi sigaraya göre daha güvenli olan alternatiflerden bu yıl elde edilen gelirin beklenen hedeflere ulaşmayacağını belirtti.

British American Tobacco, elektronik ve yanmayan sigaralara dair bu yılki gelir hedefini %10 azaltarak £900 milyon olarak belirledi. Bu kayıp Amerika’da cihazların geri çağırılmasının ve Glo için Japonya’daki talebin düşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. British American Tobacco’nun finans müdürü Ben Stevens, Heat-not-Burn cihazları hakkında “Bazı rakiplerimizin söylediğinin aksine dünyayı kasıp kavurmayacaklar” açıklamasında bulundu.

Resim

“En büyük tütün firmalarının dahi gelecekte neler olacağını tahmin edememeleri, sektör içindeki belirsizliğin büyümesine sebep oluyor.”

Bloomberg’de yayınlanan bir makalede, piyasadaki en büyük tütün firmalarının gelecekte ne olacağı konusunda bir karara varamamaları dolayısıyla sektördeki belirsizliğin yayıldığına işaret ediliyor. Philip Morris International (PMI), gelecekte bir gün alternatif cihazlara olan talebin şirketlerin tütün sigarası üretimini durdurmasına yetecek kadar yüksek olacağı tahmininde bulunmuştu.

RBC Europe analisti James Edwardes Jones ise, “British American Tobacco’nun ve sektörün gelecekteki uzun vadeli yatırım durumu, şu anda tütünden beklediğimiz ile karşılaştırıldığında belirsiz kalıyor” açıklamasında bulundu.

Gelişmekte Olan Ülkelerde Tütün Üretimindeki Bozulma

Diğer bir taraftan, tütün endüstrisinin diğer bir sektörü de önemli bir sorunla karşı karşıya. Sigara kullanımındaki düşüşler dolayısıyla, gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca tütün üreticisi geçim kaynaklarını kaybedebilir. The Hill’de yayınlanan bir makalede, felaketten kaçınmak için tütün yetiştiren işletmecilerin tütün harici diğer tarımsal ürünlerin üretimine yönelmesi konusunda gerekli adımların atılmasının gerekli olduğu belirtiliyor.  

Makalede, “Eğer doğru yönetilirse, tütün üretimindeki bu bozulma tütün harici diğer tarımsal ürünlerin üretimine yönelme ve küresel gıda arzını artırma konusunda Afrikalı çiftçiler için bir fırsat olabilir” şeklinde bir öneri de ortaya koyuluyor.

2050 yılında mevcut dünya nüfusunun 9 milyara, Afrika nüfusunun ise 2.2 milyara ulaşması öngörülüyor ve bu noktada dünya gelecekteki gıda talebini karşılayamayacak. Bu talebin karşılanabilmesi için 50% daha fazla gıda, yem ve biyoyakıt üretilmesi gerekiyor ki bu da yılda $265 milyar yatırım gerektiği anlamına geliyor. Bu yüzden, eğer eski tütün üreticileri gıda üretimi için eğitilir, gerekli ekipmanlara sahip olur ve desteklenirse herkes için kazanlı bir durum ortaya çıkabilir. 

Ek Resimler

Bu içerik 05.11.2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1265 kez okundu.

Yorumlar (0)

Bu içeriğe henüz hiç yorum yapılmadı !! İlk yorum yapan siz olun.
YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler