Yükleniyor..

Aziz Sancar' ın Haritası Sigaranın Verdiği Zararları Gösterecek

Yorumları oku (1)

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar twitter adresinden yeni çalışmasını duyurdu. 'Umarım ülkemde sigara içen kalmaz' notunu paylaşan Sancar, sigaranın DNA'ya verdiği zararın haritasını çıkaran yeni bir teknik geliştirdiklerini açıklayan çalışmasını yayınladı.

Prof. Dr. Aziz Sancar ve ekibi, sigara içmenin DNA’ya verdiği zararı yüksek çözünürlüklü bir harita ile göstermeyi başardı. Sancar twitter hesabından UNC Health Care and UNC School of Medicine’in sitesinde yer alan haberi paylaştı.

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu biliniyor ancak Sancar ve ekibi ilk defa bu zararın DNA üzerindeki etkisini gösteren bir teknik geliştirdi.

Sancar çalışmalarıyla ilgili; “Bu, ABD’de kanser ölümlerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan bir kanserojen ve şimdi ortaya çıkan hasarın geniş bir haritasına sahibiz” açıklamasını yaptı.

Resim

PEKİ BU HARİTA NE SAĞLAYACAK?

Prof. Dr. Sancar, yürüttükleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olmasını umduğunu açıkladı. Ayrıca bu haritaya sahip olmanın DNA’daki hasarın onarılması ve ilaç geliştirilmesi açısından önemli olduğunu ifade etti.


İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız " Diacety-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı? " bağlantısını ziyaret ediniz.

Ek Resimler

Bu içerik 16.06.2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 2018 kez okundu.

Yorumlar (1)

  • Aziz baba söylüyorsa doğrudur, vardır bi bildiği :)

YENİ YORUM YAP

Yorum Yap

İşlemin sonucunu giriniz.

Benzer İçerikler